BPX15005 - 80 Watts RMS x 4 + 500 Watts @ 2 Ohm Full Range 5 Channel Amplifier
Massive Audio
SKU: BPX15005 Out of Stock
Sold out
The BLADE X "BPX SEIRES" Series Amplifiers are designed with our “Live, Loud, and Play Hard” motto. All amplifiers have built-in OEM line converters with RCA inputs that can take a high-level speaker signal at up to 9 Volts directly in. By sensing the DC offset of a factory radio the amplifier can activate the ATO (Auto Turn On) feature and convert the 12V turn-on into a 12V switched-out. All Blade X amps use Mil Spec PCBs, SMD parts, 5-way protection, full MOSFET high-grade switching devices and all comply with the “World Wide Standards”, “ROHS”, “E-Mark” and are CTA2006 Compliant. This ensures that no competition can stand up to the BLADE BP when it comes to features, performance, and value.
Manuals & Downloads
FEATURES
  • New Thicker Heatsink
  • Built-in OEM Line Converter
  • 2 Ohm Stable Design
  • Class A/B
  • Mil-Spec PCB with SMD parts
  • Built-in Noise Reduction Circuitry
  • Full MOSFET with High-Grade Switching Devices
  • Built-In Auto Sensing Turn-On Function (Hi-Inputs)
  • 12V Remote Output for External Devices (Hi-Level Inputs)
  • 0dB ~ 12dB Bass Boost
  • Next Generation Advanced 5-Way Protection Circuitry
  • World Wide Standards Compliant (RoHS, E-Mark, CTA-2006, CE)
    SPECIFICATIONS
    Peak Output Power @ 14.4V 250W x 4 + 500W
    1 Ohm RMS n/a
    2 Ohm RMS 160W x 4 + 500W x 1
    4 Ohm RMS 80W x 4 + 200W x 1
    4 Ohm Bridged 320W x 2 + 200W x 1
    Input Level 0.2~9.0v
    Freq. Response 15Hz~30KHz
    THD at 4 Ohm Load 30% Rated Power <0.1%
    S/N Ratio >90dB
    Bass Boost 0~12dB (45Hz)
    Minimum Load 2 Ohm Stereo + 2 Ohm Mono
    Gain Remote UR1 (Optional)
    Dimension 2"H x 7.1"W x 15"L
    Add to wishlist
    Add to compare
    Payment Options
    Help
    Customer service
    Sale & Press
    Manuals & Downloads
    FEATURES
    • New Thicker Heatsink
    • Built-in OEM Line Converter
    • 2 Ohm Stable Design
    • Class A/B
    • Mil-Spec PCB with SMD parts
    • 0dB ~ 12dB Bass Boost
      SPECIFICATIONS
      1 Ohm RMS n/a
      2 Ohm RMS 160W x 4 + 500W x 1
      4 Ohm RMS 80W x 4 + 200W x 1
      Input Level 0.2~9.0v
      Freq. Response 15Hz~30KHz
      S/N Ratio >90dB
      Bass Boost 0~12dB (45Hz)