Orion HCCA1052NDC - 10 inch 4 Ohm Dust Cap Midrange Speaker 550 Watts RMS
Orion Car Audio
SKU: ORI-HCCA1052NDC Out of Stock
Sold out
Key Features
2-Ohm Midrange Speaker: Delivers clean, punchy sound that fits any high-performance audio setup.
Nickel Push Down Terminals: Ensures tight and efficient connections for maximum audio performance.
Wide Frequency Range (105 Hz to 12 kHz): Brings out the best in your music, making vocals, instruments, and midrange frequencies hit with power and clarity.
  • Speaker Size: 10 (Inches)
  • Voice Coil Configuration: 2 ohm
  • Power Handling (Peak): 2200 Watts
  • Power Handling (RMS): 550 Watts
  • Sensitivity: 101.3 dB
  • Frequency Response: 105 Hz - 12 kHz
  • Voice Coil Diameter: 3" (Inches)
  • Speaker Quantity: 1 Speaker
  • Material: Cast Basket
  • Cone Material: Non Pressed Paper
  • Dust Cap Material: Non Pressed Paper
  • Magnet Information: Neodymium
  • Grilles Included: No
  • Mounting Depth: 99mm / 3.9 (Inches)
  • Overall Depth: 111mm / 4.37 (Inches)
  • Cutout Diameter: 234mm / 9.21 (Inches)
  • Overall Diameter: 260mm / 10.24 (Inches)
Add to wishlist
Add to compare
Payment Options
Help
Customer service
Sale & Press
Key Features
  • Speaker Size: 10 (Inches)
  • Sensitivity: 101.3 dB
  • Speaker Quantity: 1 Speaker
  • Material: Cast Basket
  • Grilles Included: No