NBM1200.1 1200 Watt Mono Block by Prodigy Audio™
Prodigy Audio
SKU: NBM1200.1 In Stock
Technical Highlights
  • Powerful 1200W RMS power at 1-OHM
  • Timeless design of heatsink. Features tall fins and high mass aluminum for enhanced cooling
  • Enhanced Cooling: Upgraded thermal management featuring quiet high-speed cooling fans.
  • Designed for powerful small footprint
RMS Power:
  • 4 ohm: 550W x 1
  • 2 ohm: 950W x 1
  • 1 ohm: 1200W x 1
Operating Voltage: 9 to 15.5 Volts
Tuning and Sound:
  • Frequency Response: 10Hz - 264Hz
  • Low Pass Filter: 35Hz - 250Hz
  • Subsonic Filter: 10Hz - 50Hz
  • Input Sensitivity: 6V - 0.2V
  • Signal to Noise Ratio: >95dB
  • Total Harmonic Distortion (T.H.D): <0.1%
  • Operating Voltage: 9V - 15.5V
  • Fuse Rating: 110A
  • Speaker Wire Input: Up to 12 gauge
  • Power and Ground Input: 4 gauge
Dimensions: 8.26" L x 4.87" H x 2.13" W inches
(210mm x 124mm x 54mm)
Additional Features:
  • DIGITAL MONOBLOCK AMPLIFIER: Optimized for bass and stable at a 1-ohm mono load.
  • HIGH-SPEED MOSFET POWER SUPPLY: Ensures consistent power delivery.
  • VARIABLE LOW PASS FILTER: Customize your bass to suit your preferences.
  • VARIABLE SUBSONIC FILTER: Protects your speakers from harmful frequencies.
  • HIGH PURITY COPPER PRINTED CIRCUIT BOARD: Enhances signal flow and output.
Download Manual
Add to wishlist
Add to compare
Payment Options
Help
Customer service
Sale & Press
Technical Highlights
RMS Power:
  • 4 ohm: 550W x 1
  • 2 ohm: 950W x 1
  • 1 ohm: 1200W x 1
Tuning and Sound:
  • Subsonic Filter: 10Hz - 50Hz
  • Input Sensitivity: 6V - 0.2V
  • Signal to Noise Ratio: >95dB
  • Fuse Rating: 110A
(210mm x 124mm x 54mm)